Treść artykułu:

Najlepsi pracodawcy na świecie oferują pracownikom to, czego nie mogą im dać inni, od rewelacyjnych warunków pracy przez ambitne wyzwania zawodowe po znakomite wynagrodzenia. W zamian oczekują tylko jednego – dostępu do ich wiedzy.
Pracownik Google nie musi robić sobie kanapek do pracy ani kupować drogich obiadów. Na terenie Googleplex, w położonej w Mountain View siedzibie kalifornijskiego giganta, posiłki są za darmo.
Nie musi też martwić się o sprawne przemieszczanie się pomiędzy budynkami znajdującymi się na ternie blisko 50-hektarowego kompleksu, ponieważ ma dostęp do darmowych środków transportu. Kiedy czuje znużenie pracą, może odprężyć się na tarasie, pograć na konsoli, poćwiczyć na siłowni czy najzwyczajniej w świecie uciąć sobie drzemkę.
Przyszłością także nie musi się martwić. 128 tys. dolarów rocznie podstawowej pensji to całkiem niezła gwarancja finansowa, a liczne zabezpieczenia socjalne chronią jego i jego najbliższych przed nieprzewidywalnymi sytuacjami.
 
Królestwo za wiedzę
Ci, którzy widzieli biura Google (nie tylko to w Mountain View), często podkreślają, że trudno w nich znaleźć miejsca, w których odbywa się jakaś praca. Nie tylko dlatego, że gigant z Doliny Krzemowej skrzętnie skrywa swoje tajemnice. Założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin, wiedzą, że tylko dając programistom czy menedżerom dużo swobody i oferują całą paletę udogodnień, są w stanie korzystać z ich nieprzeciętnych umiejętności.
Takie podejście do pracowników nie jest charakterystyczne wyłącznie dla Google. Podobnie postępują także inni giganci technologiczni, m.in. Facebook czyTwitter. Oferowanymi benefitami, wysokim wynagrodzeniem i specyficzną kulturą pracy kuszą najlepszych specjalistów na rynku. I niezwykle skutecznie budują wizerunek znakomitego pracodawcy, co sprawia, że stają się wymarzonymi firmami dla osób dopiero wkraczających na rynek pracy. Potwierdza to m.in. badanie firmy Universum Global, która od 2009 roku prosi studentów z całego świata o wskazanie przedsiębiorstw, w których chcieliby pracować. Każdego roku najwięcej osób wybiera Google.
Dla potentatów technologicznych pozyskiwanie najlepszych ludzi z rynku jest nie tyle szansą na budowanie konkurencyjnej przewagi, ile warunkiem niezbędnym do przetrwania na dynamicznie zmieniającym się rynku.
Ich największym kapitałem i źródłem sukcesu jest wiedza, za którą gotowi są zapłacić wysoką cenę.
To dzięki niej Google w 2013 roku wypracował niemal 13 mld dolarów zysku, a Facebook może pozwolić sobie na kupno komunikatora WhatsApp za 19 mld dolarów.
 
Nie tylko Dolina Krzemowa
Nie jest jednak prawdą, że tylko w największych koncernach z Doliny Krzemowej można znaleźć wymarzoną pracę. Zarówno dlatego, że firmy z innych sektorów nie są bezdusznymi, stereotypowymi korporacjami, jak i z uwagi na fakt, że praca w przedsiębiorstwach, które tworzą nową ekonomię, nie dla wszystkich jest idyllą. Wymaga dopasowania do specyficznej kultury pracy, zespołowości, a czasem wysokiej klasy specjalistów zmusza do wykonywania zadań poniżej ich umiejętności, co w prostej linii prowadzi do frustracji. A to i tak czeka tylko kilka procent śmiałków (a czasem nawet mniej), którym udało się przejść skomplikowaną i stresującą rekrutację.

To, że nie tylko w technologicznych koncernach pracownicy mogą liczyć na bardzo dobre traktowanie, potwierdzają także dwa tegoroczne rankingi przygotowane przez amerykański serwis pracy Glassdoor. Firma od wielu lat analizuje, jakie wynagrodzenia i świadczenia pozapłacowe przedsiębiorstwa oferują zatrudnionym, a także – w jaki sposób pracownicy postrzegają swoich pracodawców. W pierwszym z zestawień znalazły się najhojniejsze firmy w USA, najsilniej motywujące zatrudnionych za pośrednictwem płac i benefitów. W drugim – najlepsze miejsca do pracy wyłonione na podstawie subiektywnych ocen użytkowników serwisu. Oprócz firm operujących w sektorze nowych technologii czy IT na listach znalazły się również przedsiębiorstwa działające w branży konsultingowej, chemicznej, energetycznej czy w handlu detalicznym, a nawet producent karmy dla zwierząt.
Jeśli więc nie jesteś informatykiem, pasjonatem nowych technologii czy żądnym wrażeń innowatorem, nie stoisz na straconej pozycji.
 
Najhojniejsi pracodawcy w USA wg Glassdoor:
1. Google (firma z branży technologicznej)
2. Costco Wholesale (sieć sklepów magazynowych)
3. Facebook (serwis społecznościowy)
4. Adobe (producent oprogramowań)
5. Epic Systems Corporation (producent oprogramowań medycznych)
6. Intuit (producent oprogramowań)
7. The United Services Automobile Association (grupa świadcząca usługi finansowa)
8. Chevron (firma energetyczna)
9. Salesforce.com (producent oprogramowań opartych na cloud computingu)
 
Najlepsze miejsca do pracy według Glassdoor:
1. Bain & Company (firma konsultingowa)
2. Twitter (serwis społecznościowy)
3. LinkeIn (serwis biznesowo-społecznościowy)
4. Eastman Chemical Company (firma chemiczna)
5. Facebook (serwis społecznościowy)
6. Guidewire (producent oprogramowań)
7. Interactive Intelligence (producent oprogramowań)
8. Google (firma z branży technologicznej)
9. Orbitz (serwis podróżniczy)
10. Nestlé Purina (producent karmy dla zwierząt)

Autor wpisu: Krzysztof Domaradzki, Forbes

źródło: Pracuj.pl