Treść artykułu:


Wiele emocji i dyskusji wywołuje ostatnio Big Data. Publicyści i prawnicy zastanawiają się czy wykorzystanie ogólnie dostępnych danych z Internetu jest etyczne i zgodne z prawem. Pojawiają się głosy, że Big Data w działalności firm może stanowić zagrożenie dla prywatności konsumentów. Tymczasem odpowiednio opracowane dane pozyskane z ogólnodostępnych źródeł może ułatwić wzięcie kredytu. Na wykorzystaniu Big Data i nowych technologiach opiera się coraz więcej banków oraz firm z sektora szybkich pożyczek online. To nie ludzie, a specjalne algorytmy decydują czy nasz wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony pozytywnie. Niezawodność całkowicie zautomatyzowanych systemów w ocenie ryzyka kredytowego jest niemal stuprocentowa.
Jeszcze klika lat temu, żeby otrzymać pożyczkę gotówkową musieliśmy iść do oddziału banku, mieć ze sobą dokumenty tożsamości oraz zaświadczenia o zarobkach. Wypełnialiśmy kilkustronicowy wniosek i czekaliśmy na decyzję, czasem nawet kilka dni. Obecnie, kiedy mamy coraz mniej czasu, oczekujemy, że kredyt otrzymamy od ręki, bez kilkudniowego oczekiwania.
Big Data i specjalne algorytmy pozwalają na całkowite zautomatyzowanie systemu scoringowego. Algorytmy analizują kilka tysięcy danych na sekundę i w przeciwieństwie do ludzi są całkowicie obiektywne. Opieranie decyzji kredytowych w oparciu jedynie o dane z tradycyjnych biur informacji gospodarczych czy Biura Informacji Kredytowej jest niewystarczające. Coraz więcej czasu konsumenci spędzają w Internecie, dlatego odpowiednio przetworzone dane pozwalają na podjęcie błyskawicznej decyzji kredytowej - mówi Sebastian Diemer, prezes Kreditech i Kredito24.
Automatyczne systemy scoringowe mogą przetwarzać informacje pozyskane z plików cookies oraz z serwisów społecznościowych oraz zakupowych. Analiza profilu na Facebooku i powiązania ze znajomymi mogą potwierdzić np. miejsce zatrudnienia, a historia zakupów na allegro czy ebayu wiarygodność finansową.
Odpowiednie wykorzystanie Big Data w ocenie zdolności kredytowej umożliwia również udzielanie pożyczek za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi. Prezes Kreditech przekonuje, że łatwość otrzymania kredytu oraz szybkość będą stanowić o przewadze nad konkurencją, mniej istotne będą dla klientów niewielkie z reguły różnice w oprocentowaniu i opłatach za udzielenie pożyczki. Już teraz coraz więcej instytucji finansowych wykorzystuje nowe technologie w swojej działalności. Banki oferują przelewy za pomocą facebooka, firmy pożyczkowe udzielają pożyczek za pomocą aplikacji na smartfony i tablety.
- Algorytmy, które analizują Big Data pełnią również ważną rolę w odpowiedzialnej działalności kredytowej. Analizując dane z tradycyjnych biur informacji gospodarczych, jak również z Internetu, w tym facebooka możemy pożyczać  tylko tym, którzy będą w stanie spłacić kredyt - podkreśla Sebastian Diemer.
Big Data może być i jest wykorzystywane nie tylko w procesie badania zdolności kredytowej. Odpowiednio przetworzone dane pozwalają bankom przewidywać potrzeby klientów i przedstawiać indywidualne oferty.
Big Data i automatyczne systemy oceny zdolności kredytowej są  przyszłością branży bankowej. Zastosowanie z powodzeniem mogą również znaleźć w branży ubezpieczeniowej oraz firmach leasingowych.