Jako wykładowca programów leadership i MBA na kilku uczelniach jestem najbardziej związany z WSB. Dlaczego? Na myśl przychodzi mi tylko jedna fraza: Alma Mater. To uczelnia, która otacza opieką swoich studentów. Wielokrotnie miałem się okazję o tym przekonać podczas prowadzenia zajęć, to samo mówią moi studenci. Zawsze pod opieką, zawsze przygotowani – to bardzo ułatwia prowadzenie zajęć i uczestniczenie w nich. Ludzie, którzy tu pracują, dbają o nas, przejmują się nami i pomagają z serca. Czujemy się tu jak w "uczelnianym" domu – a to ma wielkie przełożenie na efekty i przyjemność z nauki. 

Jacek Skrzypczyński
Wykładowca programu Executive MBA-Business Trends

New at WSB University in Wrocław: Executive MBA – Business Trends program
Drawing on its many-years’ experience in management education and expertise in the delivery of Master of Business Administration programs, the WSB University in Wrocław is launching another innovative product: the two-semester Executive MBA – Business Trends program.

Program’s highlights

  • industry-academia partnership with Adventure for Thought
  • curriculum developed around the latest business trends and innovative management concepts
  • focus on the development of leadership skills
  • taught in the Polish language
  • targeted at senior executive staff including MBA degree holders
  • delivered in convenient modules
  • takes two semesters to complete.

To whom it is addressed
The program has been designed to cater to the needs of senior executive staff seeking inspirations to bring business management onto a new level. Program participants will gain an insight into what can be seen as management state-of-the-art in global markets. In addition, the program aims to look at innovative approaches to management and to demonstrate their applicability in organizational settings. 

More details on the program can be found on the Polish site of the program.