Wszystko zaczęło się jeszcze w szkole podstawowej. Nasz nauczyciel WF-u, który spędził pewien czas w Stanach Zjednoczonych, przywiózł kasety wideo z nagranymi meczami amerykańskiej ligi NBA. Były to lata 80., kiedy dostęp do wszystkiego co „zachodnie” był mocno reglamentowany, a dla nas, dzieciaków, oglądanie Michaela Jordana w akcji było przeżyciem. Po treningach zbieraliśmy się w szkolnej jadalni i na wideo oglądaliśmy, jak najlepsi zawodnicy na świecie grają w kosza. Wtedy każdy z nas chciał być Michaelem Jordanem i grać w NBA. Co prawda nie zostałem Michaelem Jordanem i nie jestem gwiazdą NBA, ale nigdy nie zrezygnowałem z mojego marzenia. Aktualnie jestem graczem drużyny, która od kilku sezonów występuje w lidze KNBA (Krakowski Nurt Basketu Amatorskiego). Poza lepszym samopoczuciem i równowagą psychiczną, jaką osiąga się po takim wysiłku fizycznym, koszykówka uczy gry zespołowej. Podobnie jak w każdej firmie, nikt nie wygrywa w pojedynkę. Zaufanie, lojalność, dobra współpraca, wsparcie – to wartości, które sprawdzają się nie tylko na parkiecie. Co więcej, wśród ponad 600 zawodników zawsze można spotkać potencjalnego partnera biznesowego.

Dariusz Strzyżewski
Słuchacz studiów MBA w WSB w Chorzowie

Partner merytoryczny – Franklin University, USA
Amerykański partner WyższychSzkół Bankowych, Franklin University, od 1902 roku realizuje misję kształcenia osób aktywnych zawodowo, dostosowując programy nauczania do potrzeb studentów, zmian cywilizacyjnych oraz wymogów rynku pracy.

Franklin University to uczelnia międzynarodowa, wychodząca naprzeciw potrzebom studentów. Otwartość na zagraniczne rynki potwierdzają: rozbudowany system e-learningu oraz sieć uczelni partnerskich na świecie. Uczelnia, oprócz Wyższych Szkół Bankowych, ma m.in następujących partnerów:

  • University of St. Kliment Ohridski (UKLO), Bitola, Macedonia
  • National Mining University (MSU), Dniepropietrowsk, Ukraina
  • Okan University, Istambuł, Turcja
  • Mangalore University, Mangalagangotri, Indie
  • University of Economics in Bratislava (EUBA), Bratysława, Słowacja.

Akredytacje i wyróżnienia
Akredytacje i wyróżnienia, jakie zdobywają uczelnie, to zewnętrzna i obiektywna ocena wskazująca na spełnianie najwyższych standardów kształcenia. Franklin University uzyskał w 1976 roku akredytację The Higher Learning Commission (HLC) z siedzibą w Chicago. HLC jest jedną z dwóch komisji North Central Association of Colleges and Universities (NCA), która istnieje od 1895 roku i jest jedną z 6 regionalnych instytucji akredytujących w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku Franklin University otrzymał akredytację International Assembly for Collegiate Business Education (IACBE). IACBE jest amerykańską organizacją akredytującą programy o profilu biznesowym. W procesie akredytacji oceniany jest sposób i efekty uzyskiwane w procesie kształcenia. Ponadto ocenie podlega szereg elementów, począwszy od programów nauczania, poprzez jakość kształcenia, przygotowanie kadry dydaktycznej, na infrastrukturze skończywszy.

Międzynarodowe wyróżnienie dla WSB i Franklin University
Program partnerski, realizowany wspólnie przez Wyższe Szkoły Bankowe i Franklin University, otrzymał honorowe wyróżnienie w kategorii „Partnerstwo Międzynarodowe”, przyznane przez Institute for International Education (2014). Założony w 1919 r. Institute for International Education jest prywatną organizacją non profit oraz liderem międzynarodowej wymiany osób i idei. We współpracy z rządami, fundacjami i innymi sponsorami IIE tworzy programy studiów i staży dla studentów, nauczycieli i pracowników różnorodnych branż. W 2012 roku Franklin University znalazł się wśród 20 najlepszych uczelni w rankingu przygotowanym przez Online Education Database, instytucję oceniającą programy uczelni oferujących kształcenie online.


 

WSB Chorzów MBA